top of page
Diana.jpg

DIANA

S vysněnými lyžemi na svah ​

V rohu malé kuchyňky pohledná dívka s brýlemi vytahuje z vaku sjezdové lyže a hůlky. Když má vše venku, poprosím ji, aby mi před fotoaparátem s lyžařskou výzbrojí zapózo- vala. Vyděšeně se podívá na sedící maminku a malinko se ke mně natočí. Popojdu blíž a Diana se natlačí i s lyžemi na dveře vedoucí do chodby.

 

V tu chvíli mne Dianina máma upozorňuje na dceřino omezení. Za chvíli plnoletá slečna totiž trpí silnou sociální fobií. Její sociálně-úzkostná porucha se poprvé projevila, až když byla Diana v páté třídě základní školy. A sílila tak značně, že dívenka musela být dokonce třikrát hospitalizovaná! Chvíli totiž trvalo, než byla zjištěna příčina Dianiných silných úzkostí.

Její jak tělesné, tak emocionální problémy se projevují v různých sociálních situacích, především ve styku s lidmi. Proto za necelých osm let vystřídala neuvěřitelných jedenáct základních škol! Jejím třináctým školním zařízením je aktuálně Obchodní akademie Vino- hradská, kde je, i díky spolupráci se svépomocnou organizací SFinga, velmi spokojena.

 

K úspěšnému začlenění do studentského kolektivu pomohla zprostředkovaně právě obec- ně prospěšná společnost ETELA, která Dianě v roce 2017 přispěla na nákup bazarového lyžařského vybavení nutného k pobytu na středoškolském kurzu.

ETELA však podporuje Dianu nejen kvůli jejím psychickým problémům, ale také slabému sociálnímu zázemí. V letech 2015 a 2016 proto pomohla jazykově nadané dívce finanč- ním příspěvkem k jazykovým kurzům.

bottom of page