top of page
Zoia.jpg

ZOIA

Kůň, piano a latina

Zatímco se zdravím v předsíni s maminkou Zuzanou, slyším z obývacího poko- je povědomou skladbu. Jakmile však vstoupím do místnosti, Zoia přestane na elektrické klávesy hrát a nadšeně mi ukazuje růžově natřenou koňskou podkovu s bílým nápisem Strážné 2017. Tuhle památku si přivezla z týdenní hypoterapie v Krkonoších, na niž přispěla právě ETELA. Těsný kontakt s koněm pomáhá dí- vence rozvíjet omezenou motoriku.

Osmiletá holčička se narodila v Anglii s vrozenou vadou, na kterou kvůli výrazně omezenějším předporodním vyšetřením lékaři za Kanálem nepřišli.

Aby toho ne- bylo málo, tak se k hydrocefalu ještě přidala dětská mozková obrna, jež vyústila v triparézu a centrální zrakovou vadu.

Zoia proto vidí pouze částečně na pravé oko a písničku na uvítanou mi zahrála jen pravou rukou.

Když se Zoia pochlubila podkovou, vrátila se na vozíku zpět ke klávesám, aby zahrála další skladby. Její mladší bráška mi mezitím s hrdostí sdělil, že sestra má absolutní sluch. Maminka pak doplnila, že se dcera ráda učí cizím jazykům, které však vstřebává jako samouk! Sledováním kanálu Youtube na tabletu se naučila částečně chorvatsky, maďarsky a polsky! A latinu se učí na fyzioterapiích při cvičení Vojtovou metodou!

Přes svá výrazná zdravotní omezení je však Zoia hodně veselá dívenka, kterou obecně prospěšná společnost ETELA s radostí podpořila již popáté.

bottom of page