top of page
tereza.jpg

TEREZA

S větrem ve vlasech ​

Tereza se narodila předčasně, v třicátém týdnu a vážila pouhých 920 gramů. To by asi nebylo tak zásadní pro její další život, kdyby při porodu nenastalo masivní krvácení do mozku. Přesto zpočátku nic nenasvědčovalo, že by dcera měla mít nějaké problémy. Bohužel se po půl roce ukázalo, že Tereza trpí dětskou mozkovou obrnou. I proto začala chodit až v pěti letech a to ještě velmi pomalu.

 

Dodnes se pohybuje značně obtížně a na- příklad schody zvládá pouze s pomocí druhé osoby. Přestože prodělala několik operací horních a dolních končetin, tak levá noha je stále o tři centimetry kratší než pravá. Aby toho nebylo málo, v šesti letech po funkční vyšetření zraku se potvrdily matčiny obavy, že je těžce slabozraká.

Dceřin intelekt postižen nebyl, zato byl již zastaven celkový růst. I proto bylo možné vyrobit zlínskou společností No Question bike speciální elektrický tricykl přímo na míru Terezčiných fyzických dispozic.
„Tricykl jsme i s podporou Etely pořídili, aby se dcera dostala na čerstvý vzduch a také protáhla svoje svalstvo,“ vysvětluje rozhodnutí maminka Zdenka Voňková. „Musím ale říci, že cyklistický výlet je tak trochu expedice. Jedeme totiž vždy ve třech. Důvodem je hlavně dceřina slabozrakost.

 

První jede děda, který určuje nejen směr, ale také Terku upozorňuje na eventuální překážky či jiné problematické úseky. Poslední pak jedu já, abych případně s čímkoliv pomohla.“

Jízda na tricyklu Tereze pomáhá s koordinací celého těla a umožňuje je jí pobyt na čers- tvém vzduchu s větrem

bottom of page